Cera sucha – jak dobrać kosmetyki?

Uczucie szorstkości, ściąganie, pękanie, zaczerwienia, łuszczenie się – to najczęstsze objawy świadczące o przesuszonym naskórku. Bez wątpienia wymaga on szczególnej pielęgnacji oraz troski. Jakie kosmetyki warto zatem stosować aby wspomóc regenerację suchej cery? 

Jak dobrać kosmetyki do cery suchej?

Czynniki zewnętrzne tj.: wiatr, promieniowanie UV czy wysokie lub niskie temperatury mogą przyczyniać się do pogorszenia kondycji naszej skóry. Jednym z częstszych problemów dotykających sporą część społeczeństwa jest sucha cera. Oprócz defektu estetycznego wiążę się ona także z przykrymi dolegliwościami oraz poczuciem dyskomfortu. Jakich kosmetyków warto zatem używać do pielęgnacji przesuszonej skóry?

Kosmetyki do cery suchej – na co zwrócić uwagę?

Cera sucha jest bardzo wymagająca w codziennej pielęgnacji. Jest bowiem bardzo wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, urazów mechanicznych oraz produktów chemicznych.

Z tego względu wybierając kosmetyki do skóry suchej warto w pierwszej kolejności zwracać uwagę na ich skład. Nie powinny one zawierać substancji drażniących oraz alergizujących. Dobrze sprawdzą się natomiast te z zawartością składników nawilżających, regenerujących oraz odżywczych.

Do pielęgnacji cery suchej warto zatem stosować kosmetyki posiadające:

  • kwas hialuronowy
  • pantenol
  • alantoinę
  • substancje pochodzenia roślinnego: aloes, rumianek, olejek kokosowy, olejek makadamia, olej z orzecha laskowego
  • mocznik
  • witaminy: A, E i C
  • kwas laktobinowy

Kosmetyki do cery suchej – uważaj na zawartość alkoholu

W przypadku cery wrażliwej oraz suchej nie trudno o podrażnienia i zaczerwienienia. Z tego względu warto unikać kosmetyków, które w swoim składzie zawierają etanol. Alkohol działa bowiem wysuszająco na naskórek, dlatego jego zawartość w preparatach może jeszcze bardziej przyczynić się do zaostrzenia problemu. Zbyt wysokie stężenie alkoholu etylowego w produktach może także zaburzać naturalną barierę naskórka i uszkadzać prawidłowe funkcjonowanie płaszcza hydrolipidowego.

W pielęgnacji cery suchej, oprócz doboru właściwych kosmetyków, istotny jest także tryb życia. Należy zatem pamiętać o właściwej diecie, odpowiednim nawodnieniu oraz regularnym wysypianiu się. Wszystkie te czynniki mają bowiem bezpośredni wpływ na kondycję naszej skóry i stanowią nieodłączny element codziennej pielęgnacji.