Srebrna biżuteria – jak zachować jej blask

Masz w domu srebrną biżuterię i chcesz, aby urzekała ona swoim połyskiem przez długi czas? Musisz pamiętać o kilku prostych czynnościach, dzięki którym Twoje dodatki biżuteryjne na lata zachowają swój wyjątkowy blask. To m.in. unikanie kontaktu ozdób z różnymi substancjami, dbanie o sposób ich przechowywania i noszenia. Sprawdź, jak dbać o srebrną biżuterię, dlaczego ona ciemnieje i czy można zapobiec utracie połysku.

Unikaj kontaktu biżuterii srebrnej z wodą

Kiedy chcesz, aby Twoja bransoletka lub pierścionek zachowały swój wyraźny, głęboki połysk, musisz pamiętać o każdorazowym zdejmowaniu ich przed myciem rąk. Częsty kontakt z wodą sprawi, że powierzchnia srebrnej biżuterii zmatowieje i pojawią się na niej odbarwienia.

Z tego powodu tym bardziej pilnuj, aby zdejmować naszyjniki, kolczyki i inne dodatki biżuteryjne ze srebra, gdy idziesz pływać w basenie lub jeziorze.

Chroń biżuterię przed chemikaliami

Na jakość i wygląd biżuterii srebrnej niekorzystnie wpływa również kontakt jej powierzchni z różnymi detergentami. Płyn do mycia naczyń i podłóg, ściereczki do czyszczenia mebli, chemia toaletowa – wszystkie zawierają silne związki, które mogą uszkodzić Twoje dodatki biżuteryjne.

Pojawią się na niej przebarwienia, biżuteria ściemnieje i straci swój blask. Aby tego uniknąć, zanim przystąpisz do domowych porządków, odłóż ozdoby do szkatułki. Tam będą bezpieczne od wszelkich uszkodzeń chemicznych.

Podobnie postępuj, gdy chcesz nakremować ręce, użyć lakieru do włosów lub kremu do opalania. Zdejmij z ciała srebrne dodatki biżuteryjne i załóż je ponownie dopiero po wchłonięciu przez skórę kosmetyków.

Przechowuj srebrną biżuterię w szkatułce

Pod koniec dnia zdejmij biżuterię i schowaj ją w drewnianej, szklanej lub plastikowej szkatułce z przegródkami. Jeśli takiej nie masz, zawiń osobno każdy dodatek biżuteryjny w miękki materiał i włóż np. do woreczka strunowego. Tak zabezpieczone ozdoby przechowuj w suchym i ciemnym miejscu. Dlaczego jest to tak ważne?

Srebrna biżuteria ulega oksydacji, czyli stopniowym przebarwieniom. Znaczenie ma tu siarczek srebra, który znajduje się w powietrzu. To jednak niejedyny czynnik, który przyspiesza proces matowienia dodatków ze srebra. Co wspólnego z tym zjawiskiem ma jedzenie i jak oczyścić biżuterię, dowiesz się z bloga Korallo – https://www.korallo.pl/blog/dlaczego-ciemnieje-srebro/.

Dbaj o sposób noszenia biżuterii

Dbając o właściwy sposób noszenia srebrnej biżuterii, unikniesz uszkodzeń mechanicznych i chemicznych. Do pierwszych zalicza się zarysowania, pęknięcia, zerwania, odkształcenia, a do drugich – wspomniane wcześniej odbarwienia, utrata połysku.

Co właściwie oznacza to prawidłowe noszenie biżuterii? Gdy jest zima i nosisz czapki, szaliki, rękawiczki, zrezygnuj z bogato zdobionych pierścionków, długich kolczyków i luźnych naszyjników. Łatwo wtedy o zahaczenie dodatkiem biżuteryjnym o materiał ubrania i zniszczenie ulubionej ozdoby.

To również oznacza ściąganie srebrnej biżuterię do sprzątania, ćwiczeń fizycznych i spania. Chowanie dodatków na czas snu jest ważne także ze względu na Twoje bezpieczeństwo – możesz wtedy zahaczyć kolczykiem lub naszyjnikiem o pościel i zrobić sobie krzywdę.

Uważaj przy noszeniu kilku pierścionków naraz. Zakładając je na sąsiadujących palcach, na podobnej wysokości, ryzykujesz tym, że będą się o siebie ocierać i na ich powierzchniach powstaną rysy.

Regularnie czyść srebrną biżuterię

Ostatnia czynność, o której musisz pamiętać, kiedy chcesz, aby Twoja biżuteria przykuwała wzrok swoim blaskiem, to czyszczenie.

Czym czyścić srebrną biżuterię? Na przykład delikatnym roztworem wody z sodą lub specjalnie przeznaczonymi do tego chusteczkami i płynami. Pamiętaj, by przemywać powierzchnię delikatnie – unikniesz w ten sposób dodatkowych zarysowań.

Za każdym razem, gdy zauważysz jakieś zabrudzenie, przemyj biżuterię. 

Jeśli jednak chcesz mieć pewności, że Twoja biżuteria zostanie oczyszczona ze wszystkich zabrudzeń i nieszkodliwym dla niej środkiem, sięgnij po poradę u jubilera lub jemu powierz pielęgnację swojego dodatku.